Într-o poveste dramatică de supraviețuire, o femeie din Valencia a fost salvată după ce a rămas blocată timp de trei zile într-o mașină, alături de trupul neînsuflețit al cumnatei sale. Incidentul s-a petrecut în orașul Benetusser, situat la sud de Valencia, în timpul inundațiilor devastatoare care au lovit sud-estul Spaniei.
Cum a avut loc incidentul
Presa locală, prin ziarul Las Provincias, a relatat că femeia și cumnata sa au fost prinse de apele torențiale. Femeia a rămas captivă lângă corpul cumnatei, până când echipele de salvare i-au auzit strigătele în timp ce curățau vehiculele aduse de ape într-un tunel. După eliberare, ea a fost dusă la spital pentru îngrijiri medicale.
Situația dramatică și intervenția autorităților
Situația dificilă a fost dezvăluită de Martín Pérez, coordonatorul Protecției Civile din Moncada, care a vorbit despre eforturile echipelor de salvare. Inundațiile catastrofale din regiune au provocat 211 decese, conform prim-ministrului Pedro Sanchez.
Ajutor și intervenții suplimentare
Pentru a face față crizei, premierul a anunțat trimiterea a 5.000 de militari și tot atâția polițiști suplimentari în Valencia, ridicând numărul total de agenți la 10.000. Aceștia au misiunea de a continua căutările și de a sprijini populația afectată.
Tragedia unei familii de români
Printre victimele inundațiilor se numără și o familie de români – Dana și Gabi Socol și fiica lor, Alexandra. Inundațiile i-au prins în casă, iar în încercarea de a scăpa, s-au refugiat în garajul subteran. Din nefericire, un val de apă puternic i-a surprins, iar familia și prietenii lor au fost luați de torenți.
Această tragedie a lăsat o amprentă adâncă în sufletele tuturor, fiind un memento dureros al forței necruțătoare a naturii.








